چادرملو کاندید می شود؟

نماسهم

ادمین

دسته:فاقد طبقه بندی
تعداد مشاهدات: 1

اکنون در این مقاله قصد داریم یکی از شرکتهای سنگ آهنی که طرفداران زیادی هم در بازار سرمایه دارد را مورد ارزیابی قرار دهیم.

اکنون در این مقاله قصد داریم یکی از شرکتهای سنگ آهنی که طرفداران زیادی هم در بازار سرمایه دارد را مورد ارزیابی قرار دهیم.

به بیان ساده، شرکت معدنی چادرملو، سنگ آهن را از معدن استخراج می کند و پس از عملیات اجرایی تبدیل به کنستانتره و گندله می نماید که در صنایع فولادسازی استفاده می گردد. با توجه به اینکه مبنای قیمت گذاری نرخ سنگ آهن بر اساس قیمتهای فولاد خوزستان مشخص می گردد، لذا افزایش و کاهش نرخ فروش فولاد خوزستان می تواند در نرخ گذاری این شرکت تاثیر بسزایی داشته باشد. همچنین باید طرحهای توسعه این شرکت را که در جهت تکمیل زنجیره شرکت در حال بهره برداری است را مطالعه نمود.

بنابر گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، با این اوصاف روش سرمایه گذاری فوق، به صنعت برتر توجه کرده و سود تقسیمی شرکتها و پایدار بودن آنها در شرایط مختلف اقتصادی را ملاک قرار می دهد و سعی می نماید تا حداکثر ظرف مدت 5 سال، اصل مبلغ سرمایه گذاری شده را از محل دریافت سود نقدی، بازگرداند.پس از آشنایی کوتاهی که با ورودی (مواداولیه) و خروجی (محصولات) داشتیم، حال به بررسی این مورد می پردازیم که اگر یک سرمایه گذار طرح سرمایه گذاری خود را، 5ساله و با فرض دریافت سود نقدی و شرکت در افزایش سرمایه وخارج از نوسانات بازار تدوین می کرده است، آیا این طرح سرمایه گذاری منجر به بازگشت پول اولیه در طی مدت 5 سال شده است ودر نهایت سرمایه گذار توانسته است نوعی از دارایی را برای خود ایجاد نماید که تا آخر عمر فعالیت شرکت، سود نقدی مجانی دریافت نماید (بدون اینکه سهام خود را بفروشد)؟

با توجه به نمودار بالا، فرض کنید شخصی در 5 سال پیش حدودا در این موقع (90.8.17) معادل 1 سهم به قیمت 626 تومان خریداری کرده است. در طی این سالها در 8 مجمع شرکت نموده است (5 مجمع سالیانه و 3 مجمع افزایش سرمایه از محل آورده).


درحال حاضر در تاریخ 95.8.17 قیمت سهم 194.3 تومان می باشد.

با توجه به موارد بالا به این جمع بندی می رسیم که:

  1. کل مبلغ سرمایه گذاری با احتساب قیمت اول دوره معادل 626 تومان و واریز 371.9 تومان بابت افزایش سرمایه ها، معادل 997.9 تومان شده است.
  2. مجموع سود تقسیمی دریافتی معادل 847.7 تومان گردیده است.
  3. ارزش روز دارایی ما به ازای 4.71سهم * 194.3 تومان، معادل 915.1 تومان شده است.

با مطالعه موارد بالا درمی یابیم که سرمایه گذار در مدت 5 سال سرمایه گذاری خود، تقریبا توانسته است از محل سود تقسیمی اصل سرمایه خود را بازگرداند.

اما نکته حائز اهمیت در این نوع سرمایه گذاری که هدف اصلی ما می باشد، خلق یک دارایی مولد مجانی است. در حال حاضر سرمایه‌ گذار 4.71 سهم مجانی دارد و مادامیکه شرکت در حال تولید و فروش می باشد، می تواند سالیانه سود نقدی مجانی دریافت نماید (بدون اینکه دارایی مولد خود را که همان گاو شیرده می باشد، بفروشد).

در حال حاضر نیز با توجه به طرحهای توسعه شرکت و افزایش نرخ دلار و در حداقل قرار داشتن نرخ سنگ آهن جهانی می توان گفت که با این استراتژی ، این شرکت می تواند دوباره جهت سرمایه گذاری کاندید گردد.

منبع:
http://www.ershan.ir/analysis/latest
تهیه شده توسط سید یاسر مهرآور

آیا این مقاله با بیان ساده و قابل فهم نگاشته شده است ؟


منتشر شده در
1395-8-25

برچسب ها: چادرملو , معدنی , سنگ , ارزشیابی-سهام , تحلیل , تحلیل-آموزشی ,

دیگر نوشته ها

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0

نظری در مورد این نوشته تاکنون منتشر نشده است


نام:
ایمیل:
* نظر: