روند شاخص کل در نیمه دوم سال 95 با موتور خودرویی

نماسهم

ادمین

دسته:فاقد طبقه بندی
تعداد مشاهدات: 1

با توجه به در پیش بودن اتفاقات تأثیر گذاری همچون انتخابات آمریکا، انتخابات ایران، تک نرخی شدن ارز، برجام و تعهدات دو طرف، بحث اتصال سیستم بانکی به نظام مالی جهان، قراردادهای خارجی در صنعت خودرو و ... همه و همه به نوعی در کوتاه مدت یا بلند مدت شاخص را دستخوش تغییراتی خواهند کرد.

این روزها شاید در محافل بورسی بیش از پیش در خصوص شاخص و شرایط پیش روی آن بحث شود.

با توجه به در پیش بودن اتفاقات تأثیر گذاری همچون انتخابات آمریکا، انتخابات ایران، تک نرخی شدن ارز، برجام و تعهدات دو طرف، بحث اتصال سیستم بانکی به نظام مالی جهان، قراردادهای خارجی در صنعت خودرو و ... همه و همه به نوعی در کوتاه مدت یا بلند مدت شاخص را دستخوش تغییراتی خواهند کرد.

اما فارغ از همه این اتفاقات و در زبانی ساده و بدون استفاده از کلمات پر طمطراق شاید بتوان به شرح زیر رفتار شاخص در آینده را پیش بینی کرد.

در بررسی روند گذشته شاخص مشاهده می شود که شاخص کل همواره با شاخص گروه خودرو و به ویژه، نماد خودرو هم گرا بوده است؛ به طوری که در هر فراز و فرودی در زمان ها و شرایط مختلف با شیبی کمتر یا بیشتر همواره شاخص خودرو همراه شاخص کل حرکت کرده است.


اما همان طور که در عکس واضح است نزدیک به 4 ماه می باشد که این نسبت تکرار نشده است به طوری که در نه در صعود و نه در نزول شاخص کل، شاخص خودرو هیچ واکنش خاصی از خود نشان نداده است و کاملا خنثی عمل کرده است.

حال این سوال مطرح می شود که آیا لیدری بازار از گروه خودرو برداشته شده و دیگر نمی توان شاخص کل را بر مبنای شاخص صنعت خودرو بررسی نمود؟

برای پاسخ به این سوال، اتفاقات زمستان 94 را مرور می کنیم.

شاخص کل در کمتر از یک ماه کاری توانست رشدی نزدیک به 20 هزار واحد را تجربه کند بدون حتی اندکی توقف در نقاط مقاومتی خود، اما این رشد شاخص به دلیل رشد تمامی بازار بوده است یا یک صنعت خاص؟


نمودار تعدیل نشده ایران خودرو در زمان رشد 20 هزار واحدی شاخص کلمشاهده می کنید که رشد شاخص تنها به دلیل رشد گروه خودرو با لیدری ایران خودرو بوده است و اگر هم در بعضی از روزها گروه های دیگر تمایل به استراحت داشتند، این گروه خودرو بوده که همچنان شاخص کل را رو به بالا حرکت داده است اما به واقع چرا این روزها شاخص کل و خودرو مثل گذشته همگرا عمل نکردند؟

شاید برای پاسخی ساده اینطور بتوان گفت، در زمان رشد شاخص و گروه خودرو، به مجرد عبور خودرو از هر محدوده مقاومتی خود در هر مرحله، بازار شروع به فروش سهم های غیر خودرویی  و تبدیل سرمایه خود  به نمادهای خودرویی می کرد با این امید که قطعاً تا مقاومت بعد گروه بدون توقف رشد خواهد کرد.

این موضوع باعث ریزش بیش از پیش قیمت خیلی از نمادها در روزهای اوج گرفتن بورس گردید. شاید بتوان گفت که تصمیم گیرندگان بورس، صلاح را در این دیدند که قبل از شروع موج صعودی بازار که با توجه به انتخابات ایران در زمستان امسال هم قابل پیش بینی می باشد و به منظور عدم تکرار اتفاق بهمن ماه 94 در این چند ماه به این ترتیب عمل کردند، که در هر زمانی که نقدینگی آماده ورود به سمت خودرو می گردید، یک گروه را در مقابل آن قرار می دادند؛ به طوری که در هفته های اخیر یک روز گروه پالایش با رنج مثبت به سمت صف خرید می رفت، دیگر روز گروه سیمان و یک روز .......


نتیجه گیری:
شاید اگر بخواهیم کمی خوشبینانه در مورد شرایط پیش رو صحبت کنیم باید گفت با توجه به کانال رسم شده شاخص در ماه های آینده توان رشد تا محدوده 94 هزار واحد و بعد از آن بالای 100 هزار واحد را خواهد داشت. زمانی که شاخص در ماه های اخیر تنها با نمادهای معدنی و پالایشی توانسته است از محدوده 73 هزار تا 80 هزار واحد رشد داشته باشد، در صورت شروع حرکت گروه خودرو، عبور از سقف های قبلی شاخص و ثبت رقم های جدید کار دشواری نخواهد داشت.

ضمن اینکه در گذشته شاخص با دلار 1200 تومانی به عدد 90 هزار واحد نزدیک شده بود و شاید با دلار 4000 تومانی و بعد از اعلام تک نرخی شدن ارز خیلی رقم 100 هزار واحدی برای شاخص چندان دور از ذهن نباشد.

مجتبی محمودی

کارشناس بازار سرمایه و معامله گر شرکت گارگزاری مهر اقتصاد ایرانیانآیا این مقاله با بیان ساده و قابل فهم نگاشته شده است ؟


منتشر شده در
1395-8-17

برچسب ها: صنعت-خودرو , خودرو , خودرو-سازی , شاخص-کل , -پیش-بینی-شاخص , تحلیل-آموزشی ,

دیگر نوشته ها

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0

نظری در مورد این نوشته تاکنون منتشر نشده است


نام:
ایمیل:
* نظر: