بررسی چادرملو از زاویه های مختلف

نماسهم

ادمین

دسته:فاقد طبقه بندی
تعداد مشاهدات: 1

در حال حاضر نیز با توجه به طرحهای توسعه شرکت و افزایش نرخ دلار و در حداقل قرار داشتن نرخ سنگ آهن جهانی می توان گفت که با این استراتژی ، این شرکت می تواند دوباره جهت سرمایه گذاری کاندید گردد.

در این مقاله یکی دیگراز شرکتهای فعال در صنعت سنگ آهن، که از آن با همراهی چادر ملو به عنوان دوقلوهای سنگ آهنی یاد میکنند را با این استراتژی مورد ارزیابی قرار می دهیم. در کل این استراتژی برای سرمایه گذارانی می باشد که تمایل دارند یک دارایی مولد ایجاد نمایند و مادام العمر از آن با ریسک کم درآمد نقدی داشته باشند.

بنابر گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، به بیان ساده، شرکت معدنی گل گهر همانند چادرملو، سنگ آهن را از معدن استخراج می کند و پس از عملیات اجرایی تبدیل به کنستانتره و گندله می نماید که در صنایع فولادسازی استفاده می گردد. با توجه به اینکه مبنای قیمت گذاری نرخ سنگ آهن بر اساس قیمت‌های فولاد خوزستان مشخص می گردد، لذا افزایش و کاهش نرخ فروش فولاد خوزستان می تواند در نرخ گذاری این شرکت تاثیر بسزایی داشته باشد. همچنین باید طرح‌های توسعه این شرکت را که در جهت تکمیل زنجیره ارزش شرکت در حال بهره برداری است را مطالعه نمود.

با این اوصاف روش سرمایه گذاری فوق، به صنعت برتر توجه کرده و سود تقسیمی شرکتها و پایدار بودن آنها در شرایط مختلف اقتصادی را ملاک قرار می دهد و سعی می نماید تا حداکثر ظرف مدت 5 سال، اصل مبلغ سرمایه گذاری شده را از محل دریافت سود نقدی، بازگرداند.

بررسی 5 سال گذشته شرکت از نظر سود تقسیمی:پس از آشنایی کوتاهی که با ورودی(مواداولیه) و خروجی(محصولات) داشتیم، حال به بررسی این مورد می پردازیم که اگر یک سرمایه گذار طرح سرمایه گذاری خود را، 5ساله و با فرض دریافت سود نقدی و شرکت در افزایش سرمایه وخارج از نوسانات بازار تدوین می کرده است، آیا این طرح سرمایه گذاری منجر به بازگشت پول اولیه در طی مدت 5 سال شده است ودر نهایت سرمایه گذار توانسته است نوعی ازدارایی را برای خود ایجاد نماید که تا آخر عمر فعالیت شرکت، سودنقدی مجانی دریافت نماید (بدون اینکه سهام خود را بفروشد)؟

با توجه به نمودار بالا، فرض کنید شخصی در 5 سال پیش حدودا در این موقع (90.7.23) معادل 1 سهم به قیمت 655 تومان خریداری کرده است. در طی این سالها در 9 مجمع شرکت نموده است (5 مجمع سالیانه و 4 مجمع افزایش سرمایه از محل آورده وانباشته).

درحال حاضر در تاریخ 95.8.23 قیمت سهم 216.8 تومان می باشد.

با توجه به موارد بالا به این جمع بندی می رسیم که:

  1. کل مبلغ سرمایه گذاری با احتساب قیمت اول دوره معادل 655تومان و واریز 382تومان بابت افزایش سرمایه ها، معادل 1037تومان شده است.
  2. مجموع سود تقسیمی دریافتی معادل 728 تومان گردیده است.
  3. ارزش روز دارایی ما به ازای 5سهم * 216.8 تومان، معادل 1084 تومان شده است.

با مطالعه موارد بالا درمی یابیم که سرمایه گذار در مدت 5 سال سرمایه گذاری خود، تقریبا توانسته است80 درصد از کل سرمایه گذاری خود را از محل سود تقسیمی بازگرداند.

بررسی شرکت از زاویه دیگر:
جدول بالا بازدهی شرکت را بصورت سالیانه در تاریخ‌های فوق نسبت به بازدهی بازار نشان میدهد. همانگونه که می بینید این شرکت در طول 12 دوره اندازه گیری بازدهی، فقط 3 دوره بازدهی منفی داشته لیکن در کل، از سال 83 تاکنون توانسته است سالیانه بطور میانگین بازدهی 41 درصدی را درسال ایجاد کند که بالاتر از میانگین بازار سرمایه در طول این دوران است

اما نکته حائز اهمیت در این نوع سرمایه گذاری که هدف اصلی ما می باشد، خلق یک دارایی مولد مجانی است. در حال حاضر سرمایه‌ گذار 5 سهم دارد و مادامیکه شرکت در حال تولید وفروش می باشد، می تواند سالیانه سود نقدی دریافت نماید (بدون اینکه دارایی مولد خود را که همان گاو شیرده می باشد، بفروشد).

در حال حاضر نیز با توجه به طرحهای توسعه شرکت و افزایش نرخ دلار و در حداقل قرار داشتن نرخ سنگ آهن جهانی می توان گفت که با این استراتژی ، این شرکت می تواند دوباره جهت سرمایه گذاری کاندید گردد.

منبع:
http://www.boursenews.ir/fa/news/170751

آیا این مقاله از دید شما دارای نکات آموزنده و کاربردی می باشد؟


منتشر شده در
1395-8-26

برچسب ها: چادرملو , سنگ-آهن- , نما-سهم , مقاله-اقتصادی , تحلیل , تحلیل-آموزشی ,

دیگر نوشته ها

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0

نظری در مورد این نوشته تاکنون منتشر نشده است


نام:
ایمیل:
* نظر: