سیف : نرخ واقعی دلار ۳۶۰۰ تومان است/ بورس ارز بعد از تک نرخی شدن

کد خبر:1000296
تعداد مشاهدات: 1

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه بورس ارز عد از یکسان سازی نرخ ارز راه اندازی می شود گفت: نرخ واقعی دلار ۳۶۰۰ تومان است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی الله سیف با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت : یکی از دستاوردهای ما آرامش در بازار ارزی است که دولت توانسته نوسانات ارز را کنترل کند، تنها در طی سه سال گذشته اتفاقاتی افتاد که می توانست آرامش را از بازار ارز بگیرد، یکی از این حوادث کاهش قیمت شدید نفت بود که در برخی از کشورهای منطقه تورم را به سه رقم افزایش داد که ایران هیچ شوکی را در بازار ارزی تجربه نکرد و ما توانستیم شرایط را کنترل کنیم.

وی افزود: پس از برجام نیز شاهد چالش هایی در عرصه بازار بودیم، گشایش بانکی به کندی صورت گرفته اما آنچه مهم واقع شده توانسته فضای اقتصاد را بهبود ببخشد، ما هم اکنون می توانیم با سوئیفت ارتباطات برون بانکی در عرصه بین الملل داشته باشیم که اتفاق فرخنده ای است.

سیف اظهار داشت: در سال های 92، 94 و 95 شاهد رشد دلار بودیم که یکی از دلیل آن مسافرتهای پایان سال، مسافرت های مذهبی اربعین و تسویه حساب های پایان سال بوده اما عمدتا در سه ماهه پایانی سال به دلیل تسویه حساب شرکت ها در بورس دلار کاهش می یابد.

وی ادامه داد : با ثبات ترین وضعیت ارز 8 ماهه نخست امسال بوده که البته برخی از اخبار سیاسی توانست بر آرامش بازار ارز تاثیر گذارد اما آنچه بیشترین تاثیر را داشته نظرات کارشناسی در داخل که التهاب زا بوده است، بویژه اخبار رسانه های معاند که فضا را متشنج کرده است، این افراد و رسانه ها به دنبال ایجاد یاس در جامعه اند اما آنچه صادق است کنترل بازار است و روند نزولی دلار ادامه می یابد.بانک مرکزی وضعیت عرضه ارز را برای رسیدن به وضعیت و شرایط مطلوب و قابل قبول فراهم می کند.

این مقام مسئول گفت: از مرداد 92 تا آذر 95 قیمت یورو نسبت به ریال ارزان تر شده و کاهش ارزش ریال نسبت به یورو کمتر بوده است، شرکای تجاری ما در دنیا با دلار تجارت نمی کنند، تنها موردی که دلار در تجارت ما موثر است تجارت با امارات است که واحد درهم این کشور تحت تاثیر دلار است.

سیف افزود: از صاحب نظران می خواهم گمانه زنی ها علمی باشد، اینکه دولت بخواهد برای تامین کسری بودجه نرخ دلار را افزایش دهد درست نیست زیرا با این اقدام تورم به شدت رشد می کند در حالی که در کشور ما تورم مهار شده است.

وی با تاکید بر اینکه، زمان یکسان سازی نرخ 6 ماه پس از تامین پیش نیازهاست، گفت: در حال حاضر سرعت عمل و تعامل بانک های ایران با بانکهای جهانی شتاب لازم را ندارد، در حال حاضر نمی توان زمانی را برای یکسان سازی نرخ ارز مشخص کرد، اما دو ماه بعد از تامین پیش نیازها می تواند این کار صورت گیرد که بخشی از برنامه مورد نیاز برای یکسان سازی نرخ ارز عملیاتی شده است.

سیف گفت: 3600 تومان می تواند نرخ واقعی ارز باشد اگرچه نمی تواند قیمت دقیق ارز را به قطعیت اعلام کرد اما رقم اعلام شده با توجه به شرایط کنونی کشور رقم درستی است.

وی ادامه داد: تا پیش از اعمال تحریم ها، کل واردات ما از طرق نظام بانکی یا همان ال سی صورت می گرفت که بعد از اعمال تحریم ها نظام های مالی به سمت صرافی ها رفت، اما در شرایط کنونی این نظام مالی باید به بانک ها بازگردد، ما باید زمینه را ایجاد کنیم تا نظام مالی را به بانک ها باز گردانیم و اختیارات صرافی ها را هم به تدریج محدود کنیم، این دو کار هم زمان در حال اجراست.

سیف گفت: بورس ارز هم یکی از ابزارهایی است که می تواند بازار ارز در کشور را توسعه دهد که بعد از یکسان سازی نرخ ارز صورت می گیرد. ویژگی مثبت آن این است که می تواند ابزار هایی را در بازار ارائه دهد که ریسک بازار را به حداقل می رساند. به این ترتیب تولید کنندگان و تجار می توانند در فضای باثباتی به تجارت بپردازند. نظام تامین مالی در کشور باید سامان دهی شود، نزدیک 90 درصد از نیارهای مالی را بانک ها تامین می کنند در حالی که در سایر کشورها بازار سرمایه این نیازهای مالی را جبران می کنند.

وی گفت: تا زمانی که تسویه حساب های تجارت خارجی توسط صرافی ها صورت می گیرد نمی توانیم به شرایط عادی قبل از تحریم ها برسیم.


منتشر شده در
1395-10-12 توسط نماسهم

لینک خبر
http://boursepress.ir/news/43317

برچسب ها: بانک-مرکزی , دلار , -ارز , بورس-ارز , یکسان-سازی-نرخ-ارز , اقتصادی ,

خبر های دیگر

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0

نظری در مورد این نوشته تاکنون منتشر نشده است


نام:
ایمیل:
* نظر: