نظر یک کارگزار بورس درباره دلایل بازگشت دلار به کانال 3900 تومان

کد خبر:1000297
تعداد مشاهدات: 1

یک کارگزار بورس دلایل بازگشت دلار به کانال 3900 تومان را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شاهین چراغی به ایرنا گفت: یکی از دلایل بازگشت قیمت ارز در بازار آزاد به کانال 3900 تومان، مدیریت بانک مرکزی بر بازار است. علت اصلی افزایش قیمت ها در بازار، فشار نقدینگی است و تا زمانی که این مشکل برطرف نشود، سایر تدابیر برای کنترل آن، مقطعی است.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی به عنوان متولی بازار ارز باید زودتر وارد عمل می شد تا قیمت ها را مدیریت کند، به نظر می رسد با افزایش عرضه، نرخ گذاری ها در بازار بهبود یافته است.

چراغی اظهار داشت: امروز دیگر عرضه ارز فیزیکی و اسکناس عامل اصلی قیمت گذاری های بازار آزاد نیست آنچه امروز برای فعالان بازار اهمیت دارد، نرخ برابری ارزهای کشورهای همسایه در برابر دلار است.

وی گفت: صادرکنندگان عمده محصولات غیرنفتی و بویژه پتروشیمی ها بر مبنای نرخ ارزهای کشورهای همسایه مانند امارات ارزهای حاصل از صادرات را می فروشند.امروز اسکناس کاغذی فقط برای کشف قیمت در بازار کاربرد دارد و ارز پتروشیمی ها و دیگر صادرکنندگان عمده در کشورهای همسایه نرخ ها را تعیین می کند.

چراغی ادامه داد: به همین دلیل امروز، نرخ حواله درهم امارات به یکی از بازیگران کلیدی در قیمت گذاری های بازار ارز آزاد تبدیل شده و فعالان این عرصه با محاسبه نرخ آن، قیمت دلار را تعیین می کنند.

وی تاکید کرد: برخوردهای سلبی با فعالان بازار ارز نمی تواند برای بلندمدت ثبات را در بازار به همراه آورد.بسیاری از معاملات ارزی بدون شفافیت انجام می شود بی آنکه نهادهای نظارتی مانند بانک مرکزی توان نظارت بر آن را داشته باشند.

این فعال بازار ادامه داد: با وجود راه اندازی سامانه سنا از سوی بانک مرکزی برای رصد تحولات بازار ارز کشور، همه خرید و فروش ها در صرافی ها متمرکز نیست که برای نهادهای نظارتی قابل ردیابی باشد.برای نمونه خریدار قیمت ریالی ارز مورد نظر را در تهران به حساب فروشنده واریز می کند و ارز مورد نیاز را در جاهای دیگری همچون دوبی، باکو، مسکو، سن پیترزبورگ و... دریافت می کند که این امر، قابل ردیابی نیست.

چراغی گفت: با توجه به تحولات ایجاده شده در معاملات ارزی، به نظارت های سیستماتیک و مستمر قوی تر بانک مرکزی نیاز است تا بتوان معاملات را ردیابی کرد.

وی به اقدام هفته گذشته معاونت نظارتی بانک مرکزی برای الزام پتروشیمی ها به عرضه درآمدهای ارزی از مبادی رسمی اشاره کرد و گفت: اگر بانک مرکزی کنترل معاملات را خواهان است، باید فضایی به وجود آورد که صرافی ها و نیز کسانی که به طور شخصی اقدام به خرید و فروش ارز انجام می دهند، قابل رصد باشند.

چراغی ادامه داد: اینکه فردی در تهران به ریال پول پرداخت کند و در امارات پنج میلیون دلار حواله درهم امارات بخرد بی آنکه ردیابی شود، موضوعی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

وی تاکید کرد: کنترل بازار ارز موضوعی چندوجهی است و آنطور نیست که با فشار آوردن به قیمت درهم و کنترل آن بتوان آن را مدیریت کرد. مشکل دیگر بازار ارز این است که خریداران و فروشندگان واقعی مشخص نیستند.

چراغی بازار ارز را جزیره ای توصیف کرد و گفت: به نظر می رسد راه اندازی بورس ارز برای شکل گیری سازوکار عرضه و تقاضا ضروری است زیرا در شرایط کنونی ارزها به صورت رابطه ای و شناخت خریدار و فروشنده معامله می شود.

به گفته این تحلیلگر بازار ارز، تا زمانی که بازار شفاف نباشد، تلاش ها برای مدیریت آن راه به جایی نمی برد.


منتشر شده در
1395-10-12 توسط نماسهم

لینک خبر
http://boursepress.ir/news/43319

برچسب ها: دلار , بانک-مرکزی , پیش-بینی , نوسان-ارزی , نرخ-ارز , اقتصادی ,

خبر های دیگر

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0

نظری در مورد این نوشته تاکنون منتشر نشده است


نام:
ایمیل:
* نظر: