بازدهی ۲۵ درصدی "اخزا" /خط و نشان رقیبی کوچک اما قدرتمند برای بازار سهام

کد خبر:1000307
تعداد مشاهدات: 1

محاسبه دقیق ترین بازدهی تا سررسید 5 مرحله اوراق خزانه اسلامی توسط یک کارگزاری، نشان از بازدهی بیش از ۲۵ درصدی و قدرتمند شدن این اوراق کوچک و تازه نفس و رقیب اصلی سهام دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی بازار سهام همچنان به روند نزولی دو سه سال اخیر خود ادامه می دهد و در ماه های اخیر با چالش های تازه ایی روبرو شده که در برابر عدم سود اکثر سرمایه گذاران و زیان گروهی دیگر ، وضعیت بازار بدهی از نظر بازدهی و کسب درآمد بسیار پر رونق تر از سرمایه گذاری در بازار پر ریسک سهام شده است.

به طوریکه هر چند در گذشته ، سرمایه گذاران فعال بورس با قبول ریسک های متعدد، قادر به کسب درآمد بالاتر از نرخ تورم و سود بانکی بودند، اما طی دو سال اخیر کمتر سرمایه گذاری حقیقی و حقوقی از وضعیت بازار رضایت داشته است. در این میان ظهور ابرازهای جدید ، منجر به افزایش تنوع سرمایه گذاری شده اما در عوض رقبای تازه ایی وارد عرصه شده اند که می توانند موجب جذب سرمایه ها شوند.

یکی از این ابزارها که طی یک سال اخیر به رقیبی قدرتمند برای سهام و دیگر اوراق تبدیل شده ، اسناد خزانه اسلامی موسوم به "اخزا" است که طبق قانون بودجه سال 94 کل کشور و با هدف تسویه بخشی از بدهی‌های دولت به پیمانکاران بخش خصوصی، از 8 مهر سال گذشته برای اولین بار در فرابورس عرضه شده و در برابر کشف قیمت با نرخ سود موثر کمتر از 20 درصدی در کمتر از یک سال ، بازدهی تا 26 درصدی هم نصیب سرمایه گذاران کرده است.

در این میان درحالی از مهر سال گذشته تاکنون 10 مرحله "اخزا" در فرابورس منتشر شده ( 5 مرحله سر رسیده شده است) که بررسی ها نشان می دهند این اوراق با بازدهی بیش از 25 درصدی ، بازدهی جالبی را آن هم در شرایط نامساعد بازار و نرخ سود بانکی 18 درصدی و بازدهی منفی شاخص بورس، به جا گذاشته اند.

این جریان موجب شده تا برخی از کارشناسان انتقاداتی به رئیس سازمان بورس به دلیل تاکید وی بر تقویت بازار بدهی و اعلام بازدهی کمتر از 21 درصدی "اخزا" کنند و که باید دید شاپور محمدی چه واکنشی به این انتقادات نشان خواهد داد. 

به هر حال در این میان محمد خبری زاد از کارگزاری بانک توسعه صادرات اقدام به محاسبه دقیق ترین بازدهی تا سررسید اوراق خزانه اسلامی و تحلیل حساسیت بازدهی نسبت به تغییر قیمت امروز 15 دی برای 5 مرحله اخزا کرده است.

منتشر شده در
1395-10-15 توسط نماسهم

لینک خبر
http://boursepress.ir/news/43426

برچسب ها: -اوراق-خزانه- , اخزا , بازدهی , درامد-ثابت , -اوراق-قرضه-دولتی , اقتصادی ,

خبر های دیگر

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0

نظری در مورد این نوشته تاکنون منتشر نشده است


نام:
ایمیل:
* نظر: